13

Marian V.

Posluchu hudby som sa začal venovať vo svojich 12 rokoch, teda v roku 1974. Moje prvé nahrávky boli na kotúčový magnetofón môjho otca „Tesla Sonet Duo“ z televízora a rádia.
Neskôr som si kúpil gramofón, potom kazetový deck a neskôr kotúčový magnetofón Grundig TK 244 Hifi. Také boli moje začiatky z hifi technikou. A tak to postupom času a rokov
išlo ďalej a ďalej, či už v technike, alebo aj v žánroch hudby. Posluchové znalosti a tiež skúsenosti sa zlepšovali, a tým som začal postupne meniť môj audiopark. Prešiel som rôznymi značkami komponentov a stále hľadal ten správny a prirodzený zvuk, ktorý by sa aspoň z časti približoval tomu reálnemu. Nakoľko v tej dobe vychádzali aj rôzne časopisy o hudbe a audio technike, tak som sa snažil kde-tu dočítať, čo ešte môže pomôcť k zlepšeniu zvuku mojej zostavy. Medzi iným sa uvádzalo, že veľký vplyv na zvuk má aj prepojenie zostavy. V tej chvíli som tomu moc neveril a neprikladal som tomu nejaký význam. Ale časom som túto tému prehodil medzi kamarátmi, ktorí sa tiež zaujímali o hifi a postupne som začal skúšať.

Samozrejme spočiatku to boli lacnejšie z metráže a tiež domácky vyrobené, a keďže som zachytil už nejaké zmeny vo zvukovom prejave, môj názor sa zrazu zmenil.
Potom sa mi dostali do ruky sieťové káble Cardas, a bol som prekvapený, čo som počul, samozrejme v dobrom slova zmysle. A tak som si postupne, aj to z druhej ruky nakoniec zakúpil aj reprokáble, a tiež signálové XLR. A bol som niekoľko rokov spokojný, až
do chvíle, keď mi môj dobrý a dlhoročný kamarát Peter Č. ponúkol možnosť si vypočuť u mňa doma priamo na mojej zostave kabeláž a ďalšie produkty na vylepšenie zvuku
audioaparatúry  od firmy v našom okrese AAI. Samozrejme som neváhal, veď za vyskúšanie nič nedám. Nastal deň „D“ a chalani z firmy AAI ku mne zavítali.

Začali sme postupne. Ako prvé sme zapojili sieťovú lištu spolu so sieťovým káblom a akýmisi tzv. hranolmi. A už pri prvých tónoch som ostal doslova v šoku, neveril som vlastným ušiam.
Nahrávka sa neskutočne vyčistila, zrazu sa začali objavovať také detaily, čo som predtým vôbec neregistroval, hĺbka zvukovej scény sa prehĺbila, a doslova sa to na mňa vyrútilo. Postupne sme pridali aj reprokáble a tiež signálové káble. A to už som bol úplne mimo, farby nástrojov, ich separácia, žiadny náznak skreslenia a zlievanie u veľkých hudobných telies, absolútna prirodzenosť, či už v hlasoch interpretov alebo v prejave jednotlivých nástrojov. Všetko to dýcha v priestore a nemusíte sa vôbec sústrediť na posluch, aby ste tam započuli to a to, ako sa to vo veľa testoch píše. Lezie to na vás v každom okamihu posluchu, niekedy sa až človek strhne, že čo to tam bolo.
Jednou vetou, moja zostava doslova a do písmena vstala z mŕtvych. Nikdy doteraz tak nehrala, som nadšený, a užívam si ju naplno. Teraz už vôbec nemám potrebu a túžbu niečo meniť, hrá to božsky a prirodzene. Už mám v tejto chvíli len jeden problém, a síce, že bývam v bytovke, kde sa nedá naplno využiť potenciál mojej zostavy, ale to už asi nezmením. Človek proste nemôže vlastniť všetko, aj špičkovú zostavu, a ešte aj vlastnú chalupu.

Zostava, na ktorej so testoval produkty firmy AAI:

  • Reprosústavy  B&W 802 MK I
  • Koncový zosilňovač Octave RE 320 s externým Black boxom
  • Predzosilňovač Audio Research Ref 5
  • CD prehrávač Accuphase DP 67
  • Gramofón Michel Engineering GyroDeck s ramenom SME V, prenoska Ortofon Cadenza Black, predzosilňovač Gold Note s vlastným sieťovým napájaním
Záver

Som chalanom z firmy AAI nesmierne vďačný, že vyvinuli takéto produkty, a tým mi umožnili za môjho života si vychutnávať posluch v domácich podmienkach na úplne inej úrovni.
Vrele odporúčam tieto produkty všetkým, ktorí berú posluch hudby vážne a majú ten dar od Boha dobre počuť, aby si ich zapožičali, a až potom zistia, čo doteraz počúvali.
A ešte musím poznamenať, že tie ich produkty prebudia nie len drahé audio zostavy, ale všetky od základu, úplne to zmení charakter zvuku.

Chalani hlboko klobúk dole a ďakujem.

Tágy:
Share
Hore